قیمت طلا

خرید جواهرات و طلا یک امر بسیار مهم و هزینه بر است. به همین خاطر است که به عنوان یک خریدار، لازم است که بدانید فروشگاهی که طلا و جواهر را از آن خریداری می کنید، بر چه اساس هزینه و پولی از شما دریافت می نماید. البته چندین معیار و فاکتور مهم نیز وجود دارد که زمان خرید طلا و جواهرات باید به آنها توجه کرد. در اینجا به بررسی قیمت طلا و عواملی که بر محاسبه آن تأثیر گذار می باشند، را بیان می کنیم.

 

قیمت طلا

کاربرد طلا

در کشور ما طلا بیشتر به صورت جواهرات خریداری می شود. ما ایرانی ها آن را در مناسبت ها و برای اهداف مختلف خریداری می کنیم. سنت ما جواهرات طلا را ترویج می کند و آن را به یک کالای با ارزش تبدیل می کند. علاوه بر این، مردم برای سرمایه گذاری نیز این کالای پرسود را خریداری می کنند. چرا که با گذشت زمان و با افزایش قیمت طلا سود زیادی نیز نصیب افراد می شود.

از داده های نرخ طلا در کشورمان می توان متوجه شد که قیمت آن چقدر نوسان دارد. با این حال، به طور کلی در روند صعودی است. تاکنون سیستم واحدی برای محاسبه نرخ طلا در کشور ما وجود نداشته است. برای قیمت‌های متغیر، ما جواهرسازان را زیر سوال نمی‌بریم و به سیستمی که پشت محاسبه نرخ طلا است فکر نمی‌کنیم.

چگونه قیمت طلا را تعیین کنیم؟

قیمت نهایی جواهرات = قیمت طلا (22 یا 18 عیار) X (وزن بر حسب گرم) + هزینه ساخت + GST در (قیمت جواهرات + هزینه ساخت).

این فرمول محاسبه نرخ طلا است که توسط جواهرسازان استفاده می شود. در حین استفاده از این، نرخ ها به دلیل عوامل دیگری مانند هزینه، خلوص، نرخ GST (مالیات کالا و خدمات) و قیمت آلیاژ مخلوط متفاوت است.

هزینه های ساخت از 6 تا 14 درصد کل قیمت طلا متغیر است. برخی از جواهرسازان نیز نرخ ثابتی را به ازای هر گرم از مقدار یا درصدی از کل قیمت دریافت می کنند.

جدای از این، خلوص و قیمت مخلوط فلز نیز بر قیمت تأثیر می گذارد. از این رو، ما می توانیم جواهرات طلای یکسانی با وزن مشخص را با قیمت های مختلف پیدا کنیم.

علاوه بر این، جواهرسازان نیز درصد مشخصی از طلا را به عنوان دستمزد خود دریافت می کنند. توجه به این نکته ضروری است که در محاسبه نرخ طلا، نوع و روش پرداخت هزینه آن نیز مهم است.

 

طلافروشی حسینی

بورس انواع طلا،نقره و ساعت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه
نوع طلا:
قیمت طلا:
وزن:
اجرت ساخت:
سود:
مالیات و عوارض:
جواهر:
طلا:
نتیجه: